گزارش اولین کارگاه تخصصی ساخت سلول های خورشیدی پروسکایتی و رنگدانه ای – نانو شرق ابزار توس
بیست اسکریپت قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس اسکریپت

گزارش اولین کارگاه تخصصی ساخت سلول های خورشیدی پروسکایتی و رنگدانه ­ای

اولین کارگاه تخصصی تئوری و عملی «ساخت سلول­های خورشیدی پروسکایتی و رنگدانه­ای» با استقبال بسیار خوب دانشجویان تحصیلات تکمیلی تکمیلی و اعضای هیات علمی دانشگاه­های کشور در تاریخ 28 بهمن 1396 در محل پارک علم و فناوری استان سمنان واقع در شهر شاهرود برگزار شد.

شرکت دانش‌بنیان نانو شرق ابزار توس و گروه تحقیقاتی سان لب، با حمایت پارک علم و فناوری استان سمنان کارگاه فوق را کردند.

نسل سوم سلول‌های خورشیدی عمدتا مبتنی بر استفاده از ساختارهای نانویی با هدف کاهش هزینه ساخت و سادگی تولید سلول‌های خورشیدی توسعه یافته‌اند، در این میان، سلول‌های رنگ‌دانه‌ای و سلول‌های پروسکایتی بخش قابل‌ملاحظه‌ای از پروژه‌های تحقیقاتی در حوزه سلول‌های خورشیدی را به خود اختصاص می‌دهند. در سلول‌های رنگ‌دانه‌ای از نانو ذرات TiO2، ZnO و SnO2 در تهیه ماده فعال برای ساخت سلول استفاده می‌شود و نانو ساختارهای پروسکایتی نیز جهت ساخت سلول‌های پروسکایتی برای رسیدن به راندمان‌های مناسب‌تر همراه با فرآیند ساده و ارزان این سلول‌ها مورد توجه خاص محققان قرار گرفته است. در همین راستا و نیاز محققان به افزایش دانش و تجربه خود در این زمینه شرکت نانو شات و گروه تحقیقاتی سان لب تصمیم به برگزاری این کارگاه گرفتند، تا ضمن آموزش به محققان گرامی، تجربه علمی خود را نیز در زمینه ساخت سلول های خورشدی در اختیار آنها قرار دهند.

این کارگاه در دو بخش تئوری و عملی برگزار شد. بخش تئوری این کارگاه در نوبت صبح و با موضوعات ذیل برگزار شد:

برای بخش عملی نیز شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شده و مدرسین کارگاه مراحل ساخت سلول های خورشیدی را توضیح دادده و به صورت عملی اجرا نمودند. در این بخش شرکت کنندگان کارگاه نیز برخی از مراحل ساخت سلول­ های خورشیدی را به صورت عملی انجام دادند. این بخش از کارگاه به صورت موازی در دو پنل ساخت سلول­ های خورشیدی رنگدانه­ ای و پروسکایتی توسط تیم تحقیقاتی شرکت نانو شات و سان لب توسط آقایان جواد موحدی، صادق بیات، امید ملکان و سعید عسگری و سرکار خانم­ ها شیما نوروزی و زهرا کاظمی برگزار شد.

بیش از 35 نفر از پژوهش­گران و محققینی در رشته ­های رشته‌های فیزیک، شیمی، فناوری نانو، مواد، الکترونیک و مکانیک و از دانشگاه­ های صنعتی شاهرود، دامغان، سمنان، صنعتی اصفهان و شهید چمران اهواز در این کارگاه شرکت کردند.

بر اساس نظر سنجی از شرکت کنندگان در این کارگاه میزان رضایت­مندی از بخش­ های مختلف (بخش آموزشی، بخش عملی و آزمایشگاهی، بخش اجرایی، کیفیت مکان برگزاری، کیفیت پذیرایی و محتوای آموزشی) بسیار مطلوب و در اکثر موارد بیش از %85 ارزیابی شد.